Bradavice na chodidlech: Bolestivý problém

Objevily se vám na chodidlech bradavice? Nejenže jde o estetický, ale také o zdravotní problém. Jak se bradavic na chodidlech zbavit? Jaké jsou příčiny vzniku bradavic?

Bradavic existuje několik druhů – objevují se na různých částech těla, jako jsou chodidla, dlaně, obličej. Některé z nich jsou bolestivé, jiné nikoli. Na chodidlech se zpravidla setkáváme s bolestivými bradavicemi (tzv. plantární), které jsou nepříjemné především při došlapu.

Jak poznat bradavici?

Bradavice si můžeme představit jako kožní výrůstky, které jsou zpravidla tmavší než kůže. Na rozdíl od mateřských znamének bývají jasně ohraničené. Některé druhy bradavic jsou na dotyk bolestivé (především ty na chodidlech). Plantární bradavice vyskytující se na chodidlech jsou typické tím, že se rozrůstají do masa a vytvářejí jakýsi výběžek, jenž při došlapu chodidla bolí. Bradavice na chodidlech někdy lidé zaměňují s mozoly nebo různými puchýři. Ty však časem zmizí, zatímco léčba bradavic je zdlouhavá.

Příčiny vzniku bradavic na chodidlech

Bradavice na chodidlech, podobně jako i ostatní bradavice, jsou způsobené viry (konkrétně tzv. papilomaviry). Ty se snadno šíří především ve veřejných prostorách, kde chodíme naboso (bazény, koupaliště, sauny apod.). Nezřídka se proto „epidemie bradavic“ objevuje v letních měsících.

Viry se nejčastěji dostanou do kůže drobnou rankou, kde se množí a způsobují nezhoubné změny kůže. Nejprve si můžeme všimnout hrubnutí a šupinatění kůže. Časem se bradavice na chodidlech zvětšují, některé na sebe upozorňují svěděním.

Zatočte s bradavicemi na chodidlech

Viry, které způsobují bradavice, si lebedí v teplém a vlhkém prostředí. Pokud na bradavice trpíte, vyhýbejte se veřejným bazénům a koupalištím nebo v nich vždy používejte koupací obuv. Nedělte se s přáteli o ručníky, přezůvky a vždy si důkladně usušte chodidla.

Když už je pozdě na prevenci a bradavice na chodidlech u vás propukly a nedají vám klidné chůze, zajděte s nimi ke kožnímu lékaři, který je odstraní. Používá se většinou tekutý dusík nebo laser, který je jednou z nejúčinnějších metod léčby bradavic.

Štítky: , , ,

0 Komentářů

  1. Dobrý den, měl bych dotaz, před necelými 2roky se mi objevily 2-3malé bradavice (tak do 3mm), jedna narostla až do 5mm. Doktorka řikala, že je to jen stařecká bradavice (je mi 35) a vypálila ji dusíkem. Asi za 14dní uschla a upadla. Bohužel se do pul roku objevila znovu, silnější a rostla rychleji a postupně se objevilo ještě tak 5miniaturních. Nechtěl jsem k ní znovu chodit, tak jsem na to dával drcený česnek a přelepil to náplastí.

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář