Genitální bradavice: léčba

Bradavice jsou samy o sobě nepříjemné, ale ještě více se za ně stydíme, pokud se objeví na intimních místech. Genitální bradavice jsou způsobeny virem a nakazit se jimi můžete jen při pohlavním styku. Jak se jich zbavit? Proč trápí zrovna vás?

Genitální bradavice (kondylomata) mají rády vlhké prostředí, a proto napadají pohlavní sliznice. Nejprve jsou nenápadné – drobné růžové výrůstky se ale rychle zvětšují a vytvářejí nevzhledné a odpudivé útvary. S genitálními bradavicemi se můžeme setkat u žen i u mužů a patří k častým pohlavně přenosným chorobám. Podobně jako u dalších druhů bradavic, také kondylomata se objevují u osob se sníženou imunitou.

Genitální bradavice a viry

Obranyschopnost organismu hraje u vzniku bradavic významnou roli. Jsou totiž způsobovány papilomaviry (HPV), které mají v těle se sníženou imunitou usnadněnou práci. Viry způsobující genitální bradavice se šíří při jakémkoli způsobu sexuálního kontaktu, tedy i v případě orálního nebo análního sexu. U žen je virus HPV nebezpečný i tím, že některé jeho typy způsobují rakovinu děložního hrdla.

Odhoďte proto zbytečný stud a neodkládejte proto návštěvu lékaře, který provede vyšetření a vyloučí možnost rakovinového bujení. Zpravidla je pacientovi odebrán vzorek tkáně, kterou lékař zašle na rozbor.

Léčba genitálních bradavic

Rozhodně se nevyplatí pokoušet osud a na genitální bradavice aplikovat přípravky běžně prodávané na klasické bradavice. Pokud bude obranyschopnost vašeho organismu dobrá, genitální bradavice mohou zmizet sami. Jinak je třeba poradit se o léčbě s lékařem, který vám předepíše speciální masti, vodičky nebo bradavice bude léčit ambulantně (např. pomocí dusíku). Další možností je chirurgické odstranění bradavic.

Nejlepším lékem je ale prevence a platí to i v případě genitálních bradavic. Bohužel ne vždy nositel viru onemocněním trpí, proto je někdy těžké odhalit, zda vám váš nový sexuální partner při pohlavním styku virus způsobující genitální bradavice nepředá.

Štítky: , , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář