HPV virus: Bradavice i rakovina děložního čípku

V souvislosti s rakovinou děložního čípku se hovoří o tzv. HPV virusu. Ten stojí za řadou dalších nepříjemných onemocnění, jako jsou například bradavice. Jak se HPV virus přenáší? Kdy nás ohrožuje? Co můžeme udělat pro prevenci?

HPV virus je známý také jako lidský papilomavirus a přenáší se zejména pohlavním stykem. Podle statistik se s tímto virem setká až 80 procent lidské populace. Ne u všech ovšem virus páchá neplechu. Nakažený jedinec nemusí mít vůbec žádné příznaky a je pouhým nositelem viru. Záleží především na obranyschopnosti organismu.

HPV – pohlavní nemoc a rakovina

HPV virus způsobuje pohlavní onemocnění, které může vyústit až v rakovinu děložního čípku. Tento vir stojí také za vznikem genitálních bradavic. Existují dva druhy HPV viru:

  • HPV-HR – jde o rizikovější variantu viru. Přenáší se sexuálním stykem a může vyvolat rakovinu děložního čípku.
  • HPV-LR – je méně rizikový, napadá nejen pohlavní orgány, ale také může způsobit nepříjemnosti kolem řitního otvoru. Přenáší se pohlavním stykem.

HPV virus a vznik bradavic

Nebezpečné je, že HPV virus většinou nevyvolává žádné viditelné příznaky, pokud pomineme vznik bradavic na genitáliích nebo na chodidlech i rukou. K méně častým symptomům patří bolest při pohlavním styku, bílý výtok, potíže při močení nebo krvácení.

HPV virus je, jak jsme již naznačili, také příčinou vzniku bradavic. Nakazit se tímto virem můžeme zejména ve veřejných prostorách, kde je teplo a vlhko (koupaliště, bazény, sauny). Je proto třeba dbát zvýšené hygieny, používat vlastní přezůvky, ručník apod.

Posilte imunitu a virus nemá šanci

Kromě dodržování hygieny a střídmosti v sexuálním životě (přenos HPV viru se logicky zvyšuje se střídáním pohlavních partnerů), je důležité také posílit obranyschopnost organismu. Dopřejte si proto dostatek vitamínů, čerstvého vzduchu a pohybu. Omezte stres, kouření a konzumaci alkoholu.

Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář