Kyselina Salicylová: Lék na bradavice

Kyselina Salicylová získala svůj název od slova salix, což v latině znamená vrba. Tato kyselina se totiž původně získávala právě z vrby. V současné době je kyselina Salicylová důležitou součástí v řadě léků, jež se používají při léčbě kožních chorob.

Kyselina salicylová chemicky patří do tzv. karboxylové skupiny a její chemický vzorec je C6H4(OH)COOH. Jde o organickou kyselinu, která vzniká v rostlinách při metabolismu salicinu. Je rozpustná ve vodě.

Kyselina salicylová v kožním lékařství

Kyselina salicylová hraje v kožním lékařství nezastupitelnou úlohou. Obsahuje ji řada léků na různé kožní neduhy. Kyselinou salicylovou se léčí například

V případě bradavic se kyselina salicylová používá zejména z toho důvodu, aby došlo ke změkčení těchto kožních výrůstků a bylo je pak možné jednoduše a bezbolestně odstranit skalpelem. Pozor si ovšem dávejte na vysoké koncentrace kyseliny salicylové – může totiž kůži nepříjemně podráždit a poleptat. V lékárně jsou proto k dostání spíše ředěné koncentráty – např. deseti či dvacetiprocentní. Nejlépe uděláte, pokud se o používání kyseliny salicylové poradíte s lékařem nebo lékárníkem.

Místo kyseliny přírodní látky

Jestliže je vaše pokožka příliš citlivá a bojíte se účinků kyseliny salicylové, sáhněte místo ní po přírodních prostředcích. Na bradavice a další kožní problémy je možné najít řadu léků v přírodě. Například šťáva z vlaštovičníku má podobné účinky jako kyselina salicylová, nicméně i vlaštovičník je agresivní. Podobnou službu vám prokáže také česnek naložený několik dní v octě, který si podle zkušeností řady lidí dokáže s bradavicemi opravdu poradit.

Další využití kyseliny salicylové

Nejen v lékách našla tato kyselina uplatnění. Používá se také při konzervaci potravin a využít našla i v barvírenském průmyslu.

Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář