Molusky: Léčba a jak vypadají

Molusky jsou zvláštním typem bradavic. Jaké jsou příčiny vzniku těchto nepěkných kožních výrůstků? Jaká léčba molusek skutečně zabírá?

Molusky si můžete představit jako polokulovité kožní výrůstky o velikosti kolem 5 mm až 2 cm, které mají nejčastěji lehce růžovou nebo nažloutlou barvu. Je pro ně typický hladký povrch a nejčastěji se objevují v oblasti břicha a intimních partií.

Molusky jako důsledek virové nákazy

Podobně jako ostatní typy bradavic, jsou i molusky způsobené virovou infekcí. Ta se do kůže zpravidla dostane pře nepatrná poranění, kterých si ani nemusíme všimnout. Někteří jedinci jsou ke vzniku bradavic náchylnější, u jiných se onemocnění projevit nemusí, ale jsou nositeli nákazy. To, zda se molusky na kůži objeví po vniku infekce do těla, záleží na řadě faktorů, z nichž je nejdůležitější imunitní systém.

Molusky můžete nejčastěji chytnout ve veřejných prostorách, kde je teplo a vlhko. Jde především o bazény, koupaliště, sauny, tělocvičny apod. V případě, že jste k bradavicím náchylní, dbejte na zvýšenou hygienu, používejte jen své ručníky a přezůvky.

Léčba molusky

Důležitou součástí léčby molusky je posílení imunitního systému. Zejména je vhodné zvýšit příjem vitamínu C – ten najdete v jablkách, citrusových plodech a velmi vysoký obsah je v rakytníku. Posílit imunitu vám pomůže také hlíva ústřičná. Důležité je otužování, pobyt na čerstvém vzduchu a pohyb.

V případě, že s u vás molusky projevili a vy se jich chcete zbavit, máte několik možností. Používají se chirurgické zákroky, jako je například seškrábnutí molusky nebo léčba tekutým dusíkem. Jde o metody používané i při léčbě ostatních druhů bradavic.

K léčbě molusky ovšem můžete použít i méně drastické postupy, jako je například aplikace speciálních vodiček a roztoků, jež vám může předepsat lékař nebo je zakoupíte v lékárně. Tyto přípravky zpravidla obsahují účinnou látku hydroxid draselný.

Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář