Stařecké bradavice se objevují po padesátce

Stařecké bradavice je název pro kožní výrůstky, které v podstatě bradavicemi nejsou. Nezpůsobují je viry a nejsou zdraví nebezpečné. Jaké jsou možnosti léčby stařeckých bradavic? Jak je rozeznat od běžných bradavic?

Stařecké bradavice se objevují po padesátém věku roku. Nejde o bradavice, které by byly způsobeny virovou nákazou (tzv. HPV viry), ale v podstatě jde o projev stárnutí. Není třeba se nad nimi zpravidla znepokojovat, protože většinou nejsou životu nebezpečné. Objevují se zejména v oblastech, které byly v minulosti vystavovány slunci. Pro klid duše ale určitě nepodceňujte návštěvu lékaře, který vás prohlédne a vyloučí jiné kožní onemocnění.

Jak poznat stařeckou bradavici?

Stařecké bradavice jsou zbarveny do tmavě hněda až černa a bývají veliké asi jako čočka. Zpočátku se setkáváme se barvou světle hnědou, později bradavice tmavnou. Pacienti se občas setkávají se svěděním, které může být nepříjemné. Většinou se vyskytuje více bradavic na jednom místě a mohou utvářet seskupení, které se podobá malině.

Co na stařecké bradavice?

Protože stařecké bradavice nemají virový původ, neplatí na ně způsoby léčby, které používáme pro běžné bradavice. Pokud je budete potírat vodičkou nebo mastí na bradavice, jde o zbytečnou práci. Stejně tak vám nepomůže posílení imunity ani aplikace tekutého dusíku (ten je možný použít jen u plošších variant stařeckých bradavic).

Jediným možným řešením je chirurgické odstranění stařeckých bradavic. Používá se především seškrábnutí bradavic ostrou lžičkou. Po zákroku zůstane v podstatě drobné poranění, které se hojí jako klasická odřenina.

Svědění stařeckých bradavic

Nepříjemným projevem stařeckých bradavic je svědění. To je možné zmírnit použitím různých krémů, které zmírňují suchost pokožky. Používá se například mast s mandlovým olejem Excipial. Pokud bude svědění nesnesitelné, zajděte si raději ke kožnímu lékaři, který doporučí účinnější krém, nebo vám bradavice odstraní a zbaví vás tak nejen svědění, ale i kosmetického problému.

Štítky: , , ,

0 Komentářů

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář