Vlaštovičník větší platí na bradavice: Jak ho použít?

Jedna z rad říká, že na bradavice zabírá vlaštovičník. Ten je i součástí některých přípravků na bradavice, které se prodávají v lékárně. Jak vlaštovičník správně používat? Za jak dlouho bradavice zmizí?

Vlaštovičník je bylina, která dorůstá výšky až jednoho metru. Je charakteristická drobnými žlutými kvítky a lehce chlupatými listy. Vlaštovičník patří k jedovatým bylinám, proto je třeba s ním nakládat opatrně. Najdeme ho na vlhkých místech, zejména pak v příkopech nebo u křovin.

Pro léčivé účely se sbírá nať vlaštovičníků od května do září. Nejlepší je ale vlaštovičník sbírat na jaře, kdy má podle bylinkářů největší sílu. Na podzim účinnost látek ve vlaštovičníku klesá a stejně tak se ztrácejí i sušením.

Vlaštovičník nejen na bradavice

Vlaštovičník pomáhá při řadě zdravotních problémů. Působí na centrální nervovou soustavu, pozitivně ovlivňuje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak. Při jakých neduhách vám vlaštovičník pomůže?

  • stimuluje produkci žluči a pozitivně ovlivňuje činnost žlučníku
  • pomáhá při zánětu žaludku
  • léčí žaludeční vředy i jaterní choroby
  • posiluje srdeční činnost
  • pomáhá při ateroskleróze
  • léčí ekzémy a plísně

Jak použít vlaštovičník při léčbě bradavic?

Již po staletí je vlaštovičník využíván také při léčbě bradavic s velkou úspěšností. Babské rady říkají, že bradavice bychom si měli potírat čerstvou šťávou z vlaštovičníku. Ta má oranžovou barvu a při aplikaci bychom s ní měli zacházet opatrně, protože může podráždit kůži. Vhodné je potírat bradavice vlaštovičníkovou šťávou denně. Někomu zmizí bradavice za několik dnů, jiný musí s aplikací být více trpělivý. Kromě bradavic se vlaštovičník doporučuje také na kuří oka.

Odvar z vlaštovičníku

Při jiných kožních potížích (ekzém, plísně apod.) je možné si z vlaštovičníku připravit lázeň. Hrst čerstvých listů byliny vhoďte do jednoho a půl litru vroucí vody a povařte asi tři minuty. Poté nechte deset minut louhovat a v odvaru koupejte postižená místa.

Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář