Výrůstky na kůži: Bradavice, nebo znaménka?

Kůže je považována za největší orgán na lidském těle. Její hlavní funkcí je chránit tělo před vlivy z okolního prostředí, plní ale i smyslovou funkci, stará se o termoregulaci apod. Onemocnění kůže jsou různá a umí pěkně potrápit. Pozor bychom si měli dávat především na různé výrůstky na kůži.

Kůže na lidském těle se skládá z pokožky, která je na samotném povrchu, škáry a z podkožního vaziva. Pokožku tvoří vrstva buněk, které se říká epitel. Protože je pokožka v přímém styku s okolním prostředím, bývá právě ona vystavena různým negativním vlivům, jako je například sluneční záření, prach, alergeny apod. Pokožka obsahuje melanin, tedy barvivo, které nás chrání před UV zářením a zajišťuje ochranu proti slunečním paprskům.

Onemocnění kůže

Podobně jako dalším orgánům, ani kůži se nevyhýbají různá onemocnění. Nejde jen o kožní výrůstky. Setkáváme se také s ekzémem, akné a dalšími chorobami. K nejčastějším onemocněním kůže patří:

  • Akné – zánětlivé pupínky vznikající ucpáním mazových žláz
  • Bradavice – kožní výrůstky nezhoubného původu, zpravidla způsobené virovou infekcí
  • Dermatitida – zánět kůže, většinou způsobený alergickou reakcí
  • Ekzém – nevzhledné puchýřky, které se objevují v souvislosti s alergickou reakcí, atopický ekzém je zpravidla vrozený
  • Lupénka – jde o autoimunitní onemocnění, při kterém na těle vznikají nevzhledná šupinatá místa
  • Mateřské znaménko – jde o pigmentový výrůstek na kůži, který je přítomný od narození (na rozdíl od bradavice, kterou můžeme získat věkem). Velikost i zabarvení znamének jsou různá a bohužel některá mohou podlehnout rakovinovému bujení.

Kdy s výrůstky kůže k lékaři?

Výrůstky na kůži bychom měli pečlivě sledovat. Pokud jde o mateřská znaménka, kontrolujte jejich velikost a barvu. Jakmile se začnou měnit, zajděte raději k lékaři. Krvácení je doslova posledním signálem, který by vás měl k dermatologovi zavést.

Bradavice jsou kožní výrůstky nezhoubného původu. Objevit se mohou na základě infekce (HPV virus). Jejich odstranění je žádoucí především z kosmetických důvodů a některá z nich mohou také svědět. Zpravidla tyto kožní výrůstky zmizí, pokud posílíte imunitu a potíráte je vhodným přípravkem.

Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář